Mierniki wilgotności – gdzie znajdą zastosowanie?

Jakość różnych substancji jest uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może być przyczyną utraty ich parametrów, a nierzadko nawet sprawić, iż staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności szczególnie istotny okazuje się w przemyśle chemicznym, spożywczym, drzewnym, energetycznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób dokonuje się go w fabrykach, w których wszystkie procesy są wysoce zautomatyzowane? Jaka instrumenty pozwalają na monitorowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności materiałów sypkich i innych produktów

Pomiar wilgotności jest jedną z istotnych faz procesu produkcji i składowania różnych dóbr. Pośród nich są wszelkiego typu produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak płatki ziemniaczane, mąka czy cukier), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (między innymi piasek, gips lub glina) oraz chemiczne (choćby proszki do prania i do czyszczenia powierzchni sanitarnych). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności jest stosowane w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Miernik wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch odmianach. Jedna z nich bazuje na fakcie, iż zdolność pochłaniania podczerwieni jest uzależniona od stopnia wilgotności. Czujniki wilgotności tego typu umożliwiają bezkontaktowy pomiar, co jest wyjątkowo istotne w przypadku produktów sypkich. Drugi rodzaj to mierniki wilgotności pracujące na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od zawartości wody. Takie czujniki umożliwiają dokonywanie pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.