Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Szukasz motoreduktora planetarnego? Odwiedź tę stronę.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w rozmaitych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, wskutek czego zawsze pojawia się nieduża różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne obliczenia oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego bądź krótkiego czasu pracy, a także do lekkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych wariantów silników (BLDC, AC, DC czy szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak m.in atrakcje w parku rozrywki, wirniki, linie produkcyjne i dachy ruchome. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów użytych w nich przekładni i silników sprawiła, że liczbę możliwych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]