Dowiedz się więcej o silnikach DC.
Sporo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne bądź małe, te silniki odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem przeciętny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.
Kto wynalazł i jak zbudowany jest silnik na prąd stały?
Rolą silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Zénobe Gramme, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj często stosowane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu cenione za bezgłośną pracę, jak równieżwysoką niezawodność.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?
Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem samochodów i pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy też naszym córkom oraz synom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki DC wykorzystują również miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od cenionych producentów.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]