Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Zobacz, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości ceremonia ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele wieków później, o czym jednak niewielu wie. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. w Szwecji, w Meksyku, na Słowenii albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatnym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub mosiądz) uosabiające niezłomność uczucia. Dziś do ich stworzenia wykorzystuje się z reguły złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]