Często myślimy o emeryturze i o przygotowaniu się na tzw. “czarną godzinę”. Stąd zwykle zabiegamy o to, by od czasu do czasu odkładać wolne środki finansowe na koncie albo na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże ten sposób jest coraz mniej rentowny – małe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja powodują, iż oszczędności nie zapewniają zysku, a właściwie to z czasem ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie zaskakuje zatem to, że rośnie zainteresowanie nowymi formami inwestycji, w tym również gromadzeniem złota lokacyjnego.
Złoto inwestycyjne – monety bulionowe i sztabki
Inwestycja w metale szlachetne opiera się na zakupie ich wtedy, kiedy ich cena rynkowa jest niewysoka i zbyciu ich, gdy ta wartość zacznie wzrastać. Ale trzeba uwydatnić, że nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za złoto lokacyjne, dlatego przykładowo gromadzenie biżuterii ciężko nazwać inwestycją w złocie. To, co może być złotem inwestycyjnym jest wyraźnie określone przez polski prawo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według obowiązującej ustawy jest to głównie złoto próby co najmniej 0.995 w sztabkach albo płytkach. Tymczasem złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymogom, aby zostały nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 albo wyższą, być wybite po roku 1800 i co najistotniejsze – muszą być legalnym środkiem płatniczym w kraju, który je wyemitował. Monet bulionowych nie uznaje się jako okazy kolekcjonerskie, toteż nie są numizmatami. Przepisy określają jeszcze jeden rodzaj złota lokacyjnego, a mianowicie złoto pod postacią papierów wartościowych.
Złoto lokacyjne – czy można zamówić je przez internet?
W sklepach krajowych dystrybutorów złota inwestycyjnego bez przeszkód znaleźć można najpopularniejsze monety bulionowe z m.in. RPA czy Austrii, jak i sztabki ze złota. Zamówienia można składać też online i nie jest to oferta tylko dla zamożnych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą w internecie szeroką ofertę sprzedaży złota w pojedynczych sztabkach o wadze 5, 2, czy 1 g, jak i złotych monet o wadze 1/2, 1/4 bądź 1/10 uncji. Dostępne jest również złoto w „combibarach” pozwalających na odłamanie, a następnie zbycie pojedynczych płytek złota.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]