Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Poszerz swoje wiadomości o kursie dolara w kantorach.

W latach 80-tych każdy chciał mieć choć parę banknotów dolarowych, by wybrać się po sprawunki do Pewexu. Natomiast dekadę później gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło oznakę sukcesu w życiu zawodowym. Dzisiaj spora część internautów robi codziennie zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej wysyłki zamówień z największych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już żadnych emocji, a kupić go da się również przez internet, bowiem od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają złotówki na dolary po kursie nierzadko korzystniejszym niż w bankach.

Dolar – informacje, które mogą zaskoczyć

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I faktycznie z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty tej waluty, które przez wiele lat zyskały sobie wielu adwersarzy, pojawiły się dopiero w latach 60-tych XIX wieku remedium na problemy z deficytem monet. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z kompozycji włókien lnu oraz bawełny z domieszką paru innych komponentów, będących sekretem. Nie znaczy to jednakże, iż banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niższe nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 5 lat, a banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest przekazywany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu aż 30 lat, jednak są one również zwykle gubione, a notorycznie po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Podług statystyk tak dzieje się rokrocznie z przeszło 62 milionami $ w bilonie.

W jaki sposób szukać aktualnego kursu dolara?

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który w XX w. był najsilniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach sukcesywnie osłabiał się. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu jest ogromny wycinek obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego wartość m.in. na stronach kantorów online, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych interwałach. Co więcej, można tam skonfrontować cenę dolara z najświeższymi kursami innych walut, jak również zobaczyć historyczne notowania jego kursu.

Adres:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]