Funt szterling – co warto wiedzieć o tej walucie?

Jeśli ciekawi Cię pełna oferta wymiany funtów, zajrzyj na nordiqa.com/kurs-gbp.html.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności najpierw do struktur EWG a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i zachowała swoją historyczną walutę.

Sytuacja funta szterlinga po Brexicie

W efekcie Brexitu, który był długotrwałym, ponad czteroletnim procesem, cena funta w stosunku do euro oraz dolara zauważalnie zmalała. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co wróżyło spadek ilości miejsc pracy, a w konsekwencji również obniżeniem PKB. Odrabianie wyraźnego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany wielomiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa COVID-19. Warto jednak podkreślić, iż funt szterling to niezmiernie silny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od dziewięciu stuleci, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką ze znacznych spadków spowodowanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz ze słynnego ataku spekulacyjnego z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje aktualny kurs funta szterlinga?

Funt szterling pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której wciąż ochoczo inwestują swój kapitał. Dzieje się tak głównie dlatego, iż mimo wyjścia UK z Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy pracujących tam rodaków nie wróciła do kraju i nieustannie wspiera finansowo swoje rodziny w Polsce. Bieżącym kursem funta szterlinga interesuje się wobec tego znaczna grupa rodaków. Szukają oni zwłaszcza przejrzystych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki oraz euro, ale często też raportów historycznych sięgających kilku lat wstecz. Takie statystyki znajdują się np. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs w odstępach co kilka sekund. Dane te umożliwiają również sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najkorzystniejszym kursie.