Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o systemie SWIFT, uzyskasz na https://bit.ly/3wINpbI.

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na świecie stosowane są też różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]