Endometrioza – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Endometrioza to choroba diagnozowana obecnie u co 10. kobiety na świecie. Według aktualnych danych, u połowy pacjentek leczących się z powodu niepłodności podejrzewa się lub rozpoznaje to schorzenie. Czym dokładnie jest endometrioza, jak  się ją wykrywa i leczy? Wyjaśniamy w artykule. Endometrioza – co to jest? Endometrioza (gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy) to przewlekła …

Fibromialgia – objawy i niefarmakologiczne sposoby leczenia: kinezyterapia oraz zabiegi fizykalne

Fibromialgia to dość tajemnicza choroba. Wciąż nie znamy jej bezpośrednich przyczyn, choć specjaliści identyfikują pewne czynniki ryzyka. Przez podobieństwo do innych chorób jej diagnoza jest trudna, często zajmuje sporo czasu. Jak się leczy fibromialgię i czy jest wyleczalna? O tym piszemy w artykule. Co to jest fibromialgia? Fibromialgia (w skrócie FMS, od ang. fibromyalgia syndrome) …

Jak poprawić przepływ limfy? 9 domowych sposobów

Gdy dochodzi do zastoju limfy, to powstają obrzęki, pojawiają się częstsze infekcje, zmęczenie organizmu, nadwaga, cellulit oraz pogarsza się kondycja skóry. Jakie sposoby można zastosować w domu, aby poprawić przepływ limfy i zapobiec powstawaniu zastojów? Wyjaśniamy w artykule. Limfa i jej rola w organizmie Limfa (inaczej chłonka) to bezbarwny płyn krążący w organizmie. Swoim składem …

Jonoforeza w kosmetyce i fizykoterapii

Jonoforeza to jeden z zabiegów elektroterapii, który wzmacnia działanie leku przez wprowadzenie go głębiej do tkanek. W fizjoterapii szczególnie ceniona jest przy trudno gojących się urazach, kosmetolodzy natomiast stosują ją, by zwiększyć efekty zabiegów. Na czym polega jonoforeza i jakie są dla niej wskazania oraz przeciwwskazania? O tym przeczytasz w artykule. Spis treści [ukryj] Jonoforeza …

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona: zabiegi i ćwiczenia

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest istotnym elementem leczenia. Jej celem jest poprawa funkcjonowania pacjenta pod względem ruchowym, poprawa równowagi i jakości życia. Jakie zabiegi można u chorego zastosować? Czy pacjent może prowadzić rehabilitację poza gabinetem fizjoterapeuty? Choroba Parkinsona – opis i objawy Choroba Parkinsona to zaburzenie neurodegeneracyjne (czyli uszkadzające komórki mózgu). Wpływa głównie na neurony …

Po czym poznać, że coś jest nie tak z naszym gardłem i nosem?

Istnieją bardzo różne powody nawracających problemów z gardłem lub nosem. Głównej przyczyny nie sposób ustalić, jednak upatruje się jej zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te pierwsze to m.in. nadużywanie alkoholu, dym tytoniowy, pyły i lotne związki drażniące. Z kolei do drugich należą przede wszystkim alergie, skrzywienie przegrody nosowej oraz deformacja masywu kostnego nosa, …

Czym zajmuje się gastrolog (gastroenterolog) i z jakimi objawami się do niego udać?

Zgaga, przewlekłe biegunki lub zaparcia, bóle brzucha – to tylko niektóre objawy, które należy skonsultować z gastrologiem (gastroenterologiem). Chociaż potocznie specjalistę nazywa się lekarzem od żołądka, zakres jego działań diagnostycznych i terapeutycznych obejmuje również inne narządy, wchodzące w skład układu pokarmowego. Zajmuje się on m.in. chorobami przełyku, jelit, trzustki, dróg żółciowych i wątroby. Jakie dokładnie …

Zasady drenażu limfatycznego

Drenaż polega na przepchnięciu limfy z jednego segmentu ciała do innego. W przypadku manualnego drenażu limfatycznego przepychanie to odbywa się poprzez ręce terapeuty. Zabieg presoterapii wykorzystuje specjalne mankiety, które sekwencyjnie napełniają się powietrzem, a następnie spuszczają je. W ten sposób na poszczególne części ciała działa ciśnienie, które wspomaga krążenie. Aby był on skuteczny, należy przeprowadzić …

Jak dbać o głos? Szkodliwe i zdrowe nawyki

Krtań i więzadła głosowe to delikatne narządy, których stosowną higienę powinni utrzymywać zwłaszcza profesjonalni mówcy oraz śpiewacy. Szkodliwe nawyki mogą zmniejszać zdolność długotrwałego mówienia, uszkadzając lub nadwyrężając narząd głosu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niekorzystny wpływ ma nie tylko krzyk i brak przerw podczas mówienia lub śpiewania, ale także złe warunki panujące …

Czym jest wazektomia? Czy jest odwracalna? Na czym polega zabieg?

Panowie decydujący się na wazektomię mają ku temu wiele powodów i wbrew pozorom nie zawsze wiąże się to z chęcią bezdzietności czy też tym, że nie chcą już kolejnych dzieci. Jedni pragną odciążyć partnerkę w przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych, inni świadomie zabierają sobie możliwość rozmnażania się z powodu przenoszonej w organizmie choroby genetycznej. W każdym z …