Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś jednak, stosując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta może dotrzeć do głęboko położonych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Jakimi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami stomatologa, ograniczając prawie całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie wizyty oraz polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.