Czym jest AMD i jak je leczyć?

Uzupełnij swoją wiedzę o leczeniu AMD.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD, to choroba wzroku, która dotyka osób w starszym wieku i w znacznym stopniu pogarsza jakość widzenia. Obecnie wytrawni okuliści oferują nowoczesne metody korekty wzroku tej niedyspozycji. Zabieg AMD jest środkiem pozwalającym przywrócić dawną sprawność.

Otyłość i pozostałe możliwe przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Plamka żółta to element siatkówki gałki ocznej znamionujący się największym zagęszczeniem fotoreceptorów – to za jej sprawą widzimy wyraźnie. AMD jest chorobą, która manifestuje się poprzez obniżenie się ostrości wzroku oraz wypaczenie obrazu. Wyróżniamy postać suchą i mokrą tej schorzenia. Na zwyrodnienie plamki żółtej cierpią głównie osoby po 50. roku życia, ale podłoże przyczynowe wady nie zostało wciąż do końca zrozumiane. Zakłada się jakkolwiek, że za AMD odpowiada niewłaściwy tryb życia – m. in. palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na światło UV bądź otyłość. Kluczowe mogą być też czynniki genetyczne oraz inne choroby współistniejące, takie jak hipertensja czy cukrzyca. Nowoczesna medycyna opracowała jednakże skuteczne techniki leczące tę choroba. Leczenie AMD jest przeprowadzane za pomocą wysokospecjalistycznego nanosekundowego lasera 3 generacji. Zabieg 2RT przynosi pozytywne skutki w przypadku suchej postaci AMD.

Zabieg 2RT – czy jest inwazyjny?

Specjalistyczny laser nanosekundowy wpływa na starzejące się komórki gałki ocznej a przy tym nie wywołuje uszkodzeń w receptorach siatkówki. Ten sposób leczenia jest pozbawiony ryzyka, dlatego może być przeprowadzany u rozmaitych grup pacjentów zagrożonych uszkodzeniem bądź potencjalną utratą zdolności widzenia. Metoda laserowa przerywa trwające procesy zwyrodnieniowe oraz pobudza komórki do regeneracji. Terapia 2RT poprawia jakość widzenia i metabolizm siatkówki. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie wiąże się z dyskomfortem – w czasie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Praca lasera nanosekundowego 2RT trwa ledwie kilka minut, a przed przystąpieniem do zabiegu gałka oczna znieczulana jest miejscowo.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]