Rodzice chcą dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest zacząć wspieranie rozwoju malucha jak najwcześniej. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci cieszy się ogromną popularnością. Jednak czy przynosi to jakieś korzyści? Od jakiego wieku można z dzieckiem rozpocząć zajęcia na basenie? Udzielimy odpowiedzi na te pytania.
Nauka pływania dla niemowląt – kiedy ją zacząć?
Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Lublin, można rozpocząć się już od trzeciego miesiąca życia pociechy. Konieczna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który powinien potwierdzić, że w przypadku danego pociechy nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla pociechy, ale również wspieranie jego prawidłowego rozwoju. Ćwiczenia w basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy i uczą dzieci świadomości swojego ciała. Bardzo dobrze odciążają też układ kostno-stawowy, co w późniejszym okresie życia ma szczególną wagę przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Ponadto pływanie rozwija spostrzegawczość oraz celowość ruchów, gdyż podczas ćwiczeń animowane są rozmaite gry, które mają korzystny wpływ na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich na przykład chwytanie zabawki , która unosi się na wodzie. Zajęcia, które prowadzone są w grupie równolatków korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny oraz społeczny malucha. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami pomaga budować zaufanie, wzmacnia więź emocjonalną oraz daje poczucie bezpieczeństwa.
Nauka pływania dla dzieci – najważniejsze to wykwalifikowany instruktor
Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę bezpieczna oraz efektywna tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich odpowiedniego wykształcenia pozwalającego na prowadzenie warsztatów ruchowych z maluchami.