Korekta wad wzroku z wykorzystaniem lasera – metody

Laserowa korekta wzroku to teraz najpopularniejsza metoda korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i presbiopii, jednakże mało pacjentów wie, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezbolesna, bezinwazyjna, a zarazem bezpieczna technika korekcji wzroku

Zabieg FemtoLASIK (nierzadko zwany także All-Laser-LASIK) to bezbolesna, w pełni bezpieczna oraz bezinwazyjna technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) oraz w indywidualnych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony optometrysta jest w stanie zrealizować go w około 20 minut. Plusem tej metody jest to, że pacjent nadzwyczaj szybko odzyskuje ostrość widzenia – praktycznie w przeciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne obowiązki. Zabieg podzielony jest na 2 fazy i przeciwnie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w drugim etapie ma miejsce modelowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei pewną odmianą metody FemtoLASIK, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej bazie rozplanowuje kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z astygmatyzmem oraz hyperopią, których rogówka charakteryzuje się nietypowym kształtem.

Pozostałe zabiegi korekty wzroku

Mniej popularne sposoby korekcji wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przyczyn nie jest możliwe wykorzystanie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej ściąga się z rogówki nabłonek (odbudowuje się on później naturalnie), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę przy pomocy lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednakże zastosować tylko do korekcji mniejszych wad wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]