Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

Wyprawy górskie - sprawdź rewelacyjną ofertę

Mnóstwo osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju miejscach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak polskie i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe góry Afryki, Meksyku czy Azji. Z całą pewnością dużym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji wiele upraszcza, ale jej przewodnicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Konieczna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę ciężkim, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem i dobrej jakości wyposażeniem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry konieczne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez lidera grupy.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]