Laser frakcyjny i zabiegi laserowe z jego użyciem

Rozstępy i blizny poparzeniowe to znamiona, których nie zawsze można zamaskować. Nierzadko są powodem niskiej samooceny, co może negatywnie wpływać na komfort życia. Do ich likwidacji w dzisiejszej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, przy pomocy którego można odbudować oraz wygładzić skórę.

Redukcja melasmy i inne zabiegi laserem frakcyjnym

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo dużym zakresie, przykładowo do zmniejszenia wiotkości skóry, usuwania plam starczych i blizn pooperacyjnych lub korekty owalu twarzy. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać wiele powierzchni ciała: ramiona, twarz, szyję i dekolt, a nawet plecy. Trzeba natomiast zaznaczyć, że są pewne przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży oraz osób, u których rozpoznano raka skóry. Nie można mieć także nierealistycznych wymagań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się całkiem zlikwidować, tak samo jest z usuwaniem zmarszczek. Pacjent musi być też świadomy, że o ile likwidacja rozstępów oraz blizn laserem frakcyjnym daje trwałe rezultaty, to już lifting laserowy na długi czas odnawia skórę, jednak procesu starzenia się nie jest w stanie powstrzymać.

Działanie lasera frakcyjnego – stymulacja wytwarzania kolagenu w tkance skórnej

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego wytwarza tysiące mikroskopijnych nakłuć, w efekcie czego odparowuje wodę w tkance skórnej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak pacjent może w dalszym ciągu doświadczać pieczenia skóry. Laser stymuluje wytwarzanie kolagenu w tkance skórnej, co w efekcie ją wyrównuje, odmładza i ujędrnia. Rezultaty łatwo spostrzec już po jednym zabiegu, jednakże z reguły do wyraźnej eliminacji rozstępów i zmarszczek nieodzowne jest powtórzenie terapii jeszcze 2-4 razy w kilkutygodniowych interwałach niezbędnych do wygojenia się skóry, bowiem czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem frakcyjnym trwa 8-13 dni. W czasie po zabiegu należy w szczególny sposób dbać o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz specjalista.