Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]