Izolacja fundamentów – co warto o niej wiedzieć?

Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części budynku. Jeśli będą zniszczone staną się zagrożeniem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla nich jest woda, gdyż potrafi prędko je uszkodzić, a efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie oraz bardzo skomplikowane naprawy. Skutki mokrych ścian będą szczególnie zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak wiec je odróżnić? Jakie techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Przed jakimi rzeczami chroni izolacja fundamentów?

Jak już wspomnieliśmy, nasiąkanie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla budynku. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym objawem jest łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak mury zaczynają toczyć grzyby i glony, zaś te mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla życia lokatorów budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla osób z uczuleniami i schorzeniami układu immunologicznego, u których czasem skutkują także śmiercią. Właśnie z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wody. Które metody na to pozwalają?

Techniki izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na terenach, gdzie często obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, jakie materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze warto sięgać po produkty uznanych producentów.