Jaka tarcica jest dostępna w sprzedaży?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a poza tym w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa to, że produkt ten dostępny jest w wielu rodzajach, które określane są przez wymiary tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Tartaki proponują swoim klientom różne gatunki tego wyrobu. Przede wszystkim zakupić można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, ale też konkretnych parametrów użytkowych, jakie determinuje poziom wilgoci. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana takiej obróbce. Tarcicę dzieli się też na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak łatwo można się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana określonemu zabiegowi mechanicznemu, w wyniku którego wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Ponadto istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy produkuje się na przykład deski, listwy, bale, łaty i belki.

Tarcica – do czego jest użytkowana?

Dobrej jakości tarcica, wytworzona z dobrych gatunków drewna i poddana precyzyjnej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są duże walory wizualne i znakomite parametry techniczne. Natomiast tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do produkowania konstrukcji budynków i więźb dachowych.