Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Szukasz szalunków Peri? Wejdź na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, by właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami lub drewnianych desek, która po rozebraniu może być użytkowana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę łączą łączniki, narożniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby zupełnie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]