Fundamenty to podstawa każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku musimy zadbać o to, żeby konstrukcja była solidna. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się zatem przed jakimi czynnikami zabezpiecza taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed podciąganiem kapilarnym
Warunki środowiskowe mają znaczący wpływ na konstrukcję budynku. Szkodliwe skutki przynosi zwłaszcza działanie wód gruntowych, co może być przyczyną wyziębiania budynku. Zawilgocone fundamenty powodują, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej nieruchomości, a co za tym idzie – ogrzewanie staje się nierentowne. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą formą hydroizolacji pomagającą nieruchomość przed negatywnym działaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją tak w budynkach użytkowych, jak i komercyjnych. Podstawę budynku osłania się przy pomocy rozmaitych metod izolacji. Ciężką izolację wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków używana jest lekka izolacja, pomagająca ochronić fundamenty przed naturalną wilgocią.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – papy i folie PCW
Podstawę budynku można izolować od wewnątrz i na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego przeróżne tworzywa budowlane, takie jak tzw. lepiki, zaprawy cementowe, masy hydroizolacyjne lub powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga zrobienia osobnych planów dla newralgicznych miejsc takich jak narożniki, załamania czy łączenia ścian. Dlatego roboty należy powierzyć specjalistom mającym duże doświadczenie w tym obszarze – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nasz budynek jest stosownie chroniony przed działaniem wód gruntowych.