Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko? Kliknij tutaj

Na sytuację na szosach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl prawa powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]