Co trzeba wiedzieć o kursie z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ów termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to każde informacje, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można więc imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy numer PESEL, lecz również te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o ewentualnych wyrokach, wyznaniu oraz stanie zdrowia. O ich ochronę należy zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie i przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dostęp także do danych klientów. We obu przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, jak zagwarantować im ochronę. Okazuje się to naprawdę ważne, ponieważ po stwierdzeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko finansowe, lecz w niektórych przypadkach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających takimi danymi – będą to na przykład pracownicy składnic akt, do spraw rekrutacji bądź HR. W jego cenę wliczone są również broszury dydaktyczne, dzięki którym kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę danych, uczestnicy dostają specjalne certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.