Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie metody terapii okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.