Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich najważniejszymi atutami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant stomatologiczny wraz z koronąwygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich założeniem nie ma wymogu szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.
Implanty zębowe – kolejne kroki terapii
Zabieg założenia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Równie istotne jest także stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i wprawą. Dokładność konieczna jest również przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a leki znieczulające
Myśl o wszczepieniu implantu stomatologicznego budzi w niektórych osobach strach przed możliwym dotkliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie bezpodstawny. Obecnie implantologia dysponuje niesłychanie skutecznymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie usuwającego problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.