Jak wyglądają psychologiczne badania wysokościowe

W tym miejscu dowiesz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma za dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko zgłębianiem relacji swoich pacjentów z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi nieocenioną pomoc przy ocenianiu zdolności do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w stosunku do osób mających podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe praktycznie w niczym nie różnią się od tych, jakim poddawani są kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawę stanowią testy osobowościowe, inteligencji, temperamentu. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić na przykład zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co będzie miało miejsce podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak stereometr, wirometr i aparat krzyżowy. To proste urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa zawsze obejmują także wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto je wykonuje?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni tak umiejętności, jak i wiedzę do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeżeli o obowiązku ich noszenia zdecydował okulista.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]