Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Zakup samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest zakup pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo defektów. Niestety nie każdy z nas jest w stanie wykryć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie auta przed kupnem warto zatem zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, aby mieć pewność, że faktyczny stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego obecny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód obejrzy doświadczony, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. Szczególnie ważne jest to w przypadku kupna pojazdu od pośrednika bądź z komisu. Niektóre firmy, aby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnorodnych usterkach i wadach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie auta przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a czasem nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu przede wszystkim o dane o ewentualnych stłuczkachz jego udziałem, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich jest płatne, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i unikniemy wielu innych problemów.