Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała. Kliknij tu.

Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami czy myciem okien w wysokościowcach. W myśl obowiązujących w Polsce regulacji są to jednak wszelkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście efekty będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – wówczas najlepiej zrobimy udając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa celem wykonania badań, zaś potem składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie zbadane?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju chorób należą w szczególności padaczka oraz choroby błędnika, wady wzroku (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]