W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne Kęty - dowiedz się więcej o tych usługach

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Testom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą dokładność działania kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]