Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Zobacz, gdzie kupić łańcuchy zimowe, wejdź na http://bit.ly/2PNviZH

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]