Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Problem pułu zawieszonego w atmosferze dotarł już do świadomości statystycznego obywatela Polski i rzadko bywa pomijany. Polacy są świadomi, że czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, silnie oddziałuje na nasz stan fizyczny. Póki nie będą wdrożone systemowe rozwiązania, każdy może zadbać o swoje zdrowie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka w polskich sklepach

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko pojawienia się dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Na rozwój licznych schorzeń układu oddechowego podatni są szczególnie mieszkańcy metropolii lub okolic w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery ogromne ilości tych pyłów. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to obecnie nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak np. AirFree, GREE czy Cado, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co interesujące, poza eliminacją z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz posiadają one też inne dodatkowe funkcje.

Detekcja CO2 oraz jonizacja – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w wielu rozmiarach, w związku z tym bez problemu kupimy sprzęt najlepsze do określonej objętości wnętrza. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, toteż bez wysiłku można je przesuwać między pokojami. Oprócz eliminowania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wyłapują one też zarazki oraz grzyby, które mogą być powodem szeregu chorób bądź reakcji uczuleniowych, jak również szkodliwy benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co tworzy we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym zapewnia spokojniejszy sen. Niektóre oczyszczacze mają też sensory ostrzegające o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Korzystanie z oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim alergikom.