Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

Kup kiszonki z warzyw na artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to typowo słowiański smakołyk, z rzadka wykorzystywany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym stole

Wedle historyków metoda zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w solance, w soli czy też w occie, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym jest ono zanurzone, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Kilka wieków temu była to najlepsza metoda, aby przedłużyć czas zdatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilkanaście tygodni. Stąd też pojawiła się tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory z warzyw od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Zawierają one m.in. mnóstwo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, po polsku kwaszonki warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z topinamburu lub ziemniaków.

Kiszonki – co da się kisić?

Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie w większości zakątków świata, także w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Natomiast pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem hot-dogów, sandwiczy oraz hamburgerów. W Polsce prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, fasolkę szparagową, a także owoce (np. oliwki), a czasami nawet ryby.

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się bazą lub ważnym dodatkiem do setek dań narodowych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych krajach świata, bo jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek wyprodukowany wedle tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował identycznie jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]