Tutaj zamówisz banknoty kolekcjonerskie NBP.
Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jednym z najszybszych skojarzeń obok zbierania znaczków i militariów jest zbieranie monet. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się zbieracze. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.
Banknoty – niosą ze sobą walory historyczne i artystyczne
Mało osób wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak wiele osób myśli – na Starym Kontynencie. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do dzisiejszych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują współcześnie uformowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, ponieważ zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym ciężarem w formie metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii znanych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w państwach europejskich zaczęto ich używać powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem czasu tę formę płatności zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale również artystyczną – od dziesięcioleci wszak zadziwiają misternym designem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają ważne osoby i zdarzenia
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich kupna bywa ogromny – wszystko zależne jest od daty ich druku i kondycji. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w małym nakładzie, najczęściej w związku z upamiętnieniem ważnych wydarzeń lub wybitnych osób z kręgu nauki, kultury oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza znakomitym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. mikrodruki, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i efekty kątowe.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]