Jak kreatywnie wykorzystać tablicę kredową w domu?

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 14, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne zastosowania.

Historia tablic kredowych

Na początku należy zaznaczyć, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wytwarzano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można użyć tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Wspaniale komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne creda czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to koszt maksymalnie 5-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.