Jak odciągać katar u dziecka? Aspirator do nosa

Niedrożność nosa u niemowląt to dość powszechna, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy doskwiera im zalegający katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Gromadzący się katar prowadzi do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się niebezpieczny dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do otworu nosowego, którą następnie uciskamy. Wytworzone podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele wydajniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po odciągnięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa podrażnionej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).