Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane dostępne też kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia odporności na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.