Kominki bio i ich charakterystyka

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – szczęśliwi ludzie z filiżanką ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy ogniu kominka. Zwykle zimą i jesienią mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które mają dom jednorodzinny. To prawda, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Najważniejsze plusy biokominków i ich charakterystyka

Biokominek, znany również jako eko kominek, charakteryzuje się tym, że postawimy go w dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, ważne jest natomiast, by przestrzeń w którym będzie ustawiony eko kominek wyróżniała się sprawną cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w pomieszczeniach zupełnie szczelnych. Ogromnym atutem eko kominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz zaledwie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niska waga. Przeważnie wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć również modele z obudową ze szkła lub kamienną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy kiedy zdecydujemy się zmienić aranżację wnętrza. W kilku minionych latach popyt na biokominki tak szeroko rozwinął tę linię produktów, iż w tej chwili bardzo łatwo znaleźć jakiś jego wariant do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupimy modele biokominków wolnostojących, wiszących czy narożnych. Spotkamy modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w altanach, w ogrodzie, na balkonie bądź na werandzie, tarasie, które można wykorzystać też jako dekorację ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek nie wyzwala związków toksycznych dla środowiska

W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dlatego nie wytwarza się dym. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje jedynie CO2 (stąd nadmieniona wyżej konieczność zapewnienia stosownego obiegu powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie całkowicie. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych. Wadą dla niektórych jest to, że biokominki wyzwalają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, aczkolwiek ich plusy, zwłaszcza opcja zamontowania w mieszkaniu i spore walory aranżacyjne, są mocnym argumentem za ich kupnem.