Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telewizji, na tablecie lub w smartfonie, a po książkę z reguły sięga wtedy, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez obowiązek analizy tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla wielu licealistów czytanie dla zabawy stało się odległym konceptem.
Literatura dla młodzieży odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodych ludzi
Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest sporo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają tematy i opisują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten typ literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, horrory i fantasy. Jednak wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Historie te mówią zatem o stosunkach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszej miłości i odkrywaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej pomaga nastolatkom poczuć, iż inni też mają tożsame problemy przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.
Czemu warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?
Rekomendujemy proponować nastolatkom angażujące ich powieści, ponieważ podsycenie w nich pragnienia czytania dla zabawy po czasie przynosi niemało korzyści. Dziecko, które codziennie sięga po książki operuje szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niewątpliwie upraszcza naukę języka polskiego. Jednak czytanie o historiach innych ludzi w tym samym wieku to także metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i osobistych zainteresowań. Co kluczowe, rodzina w żadnym wypadku nie powinna żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli więc dziecko częściej sięga po opowieści o zombie bądź superbohaterach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich radość!
Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa