Płytka elewacyjna – wytwarzana ręcznie i maszynowo

Elewacja domu jest szalenie istotna z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – chroni konstrukcję budynku przez wiatrem, deszczem i skrajnymi temperaturami. Po drugie zaś znacząco ma wpływ na to, jak będzie się prezentował dom, nadając mu unikalnego charakteru. A to najlepszy powód, by wybór materiału na elewację odpowiednio przeanalizować i postawić na najlepszą opcję. W szczególności godna uwagi jest elewacja z płytki klinkierowej. Dlaczego warto ją wybrać?

Klinkierowa płytka elewacyjna – charakterystyka

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny cechuje się głównie doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, poprawiając komfort mieszkania zarówno latem, jak i zimą. Następny atut płytki klinkierowej to duża wytrzymałość na wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, co sprawia, że wykonana z niej elewacja wytrzyma lata nawet w ciężkich warunkach. Nie sposób zapomnieć też o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne doskonale wyglądają, a różnorodność oferowanych w sklepach deseni pozwala dobrać właściwy model do nowoczesnych i wiekowych budynków. Dzięki temu płytki elewacyjne klinkierowe są chętnie wykorzystywane współcześnie budownictwie.

Rodzaje płytki elewacyjnej klinkierowej

W sprzedaży dostępne są 2 rodzaje zewnętrznych okładzin elewacyjnych – wyrabiane maszynowo oraz ręcznie. Elewacje klinkierowe można także podzielić na te wytwarzane z okładziny i z cegieł. Płytki z cegły mają klasyczny wygląd, dzięki czemu wspaniale sprawdzają się w starych domach lub tych na nie stylizowanych. Płytki z okładziny, dzięki prostemu, minimalistycznemu wyglądowi, wykorzystuje się zwykle w nowoczesnym budownictwie.