Jedną z pierwotnych form ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze dzieła obecne były już wiele tysięcy lat temu i wciąż towarzyszą ludziom w rozmaitych dziedzinach naszej egzystencji. Widzimy je zazwyczaj tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – na wystawach, w muzeach oraz w kościołach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, iż nie wszyscy uzmysławiamy sobie, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na co dzień. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Rzeźby z metalu w gmachach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli przedstawiają ogromne wartości estetyczne oraz artystyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako tło – na terenach ogólnodostępnych (choć nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, na skwerach bądź w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w większości polskich miejscowości. Ponad to nierzadko można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Kto je przygotuje?
Wspomniane wyżej przykłady to w głównej mierze znaczne, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo nagrody na zwycięzców turniejów, statuetki bądź popiersia wykonywane na zlecenie. Projektodawcy wszelkiego typu turniejów sportowych czy gal mają całkiem proste zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.